Plavba vede zelenou meklenburskou krajinou, rovnou jako dlaň, kde se jenom meandry a rozlehlé lesy vlní do vyvýšenin v terénu.
Ve Fürstenbergu na řece Havel se nachází lodní základna - kolem 40 hausbótů. Fürstenberg je také historicky zajímavým místem. V polovině 12. stol. zde na hlavním ostrově postavil markrabí z Brandenburgu hrad jako předsunutou pevnost na tehdy slovanském území. Svou pozicí na hranici mezi Meklenburgem a Brandenburgem bylo město obchodním uzlem a až do postavení zdymadla v r. 1836 byl Fürstenberg/Havel překladištěm zboží z lodí na vozy a proslulý svými máslovými trhy.
Vodní cesta na horním toku řeky Havel a jezerem Müritz existuje již od 16. stol. Kdysi po ní vedla důležitá obchodní cesta z Baltu do Wismaru. Řeka se místy rozšiřuje a dostává charakter protáhlého jezera. Bujný les, přerušen průseky, nabízí hezké náhledy. Dále, u hranice s Meklenburskem, začíná nekonečný řetězec jezer propojených právě touto řekou. K snad nejhezčímu úseku patří Steinhavel mezi Fürstenbergem a jezerem Ziemsee. Přerušené malými jezírky s rákosím a lekníny jsou svahy obou břehů porostlé vysokým listnatým nebo smíšeným lesem.
Zdymadlo u Himmelpfort (Nebeské brány) je velmi hezky položeno mezi čtyřmi jezery a markrabí Albrecht III. zde založil v r. 1299 cisterciácký klášter. Za starých časů zde zůstalo několik gotických ruin a otevřená zvonice.
Dalším cílem našeho hausbótu je malebné městečko Röbel, ležící uprostřed tzv. Meklenburské jezerní plošiny (Mecklenburgische Seenplatte) na jižním břehu jezera Müritz. Toto jezero o ploše 117 km2 je největším (čistě) německým jezerem: je 28 km dlouhé a 14 km široké.
V malém přístavu nás vítají hned dvě vysoké kostelní věže: St. Marien a St. Nicolai. Jsou z typické rudé cihly a pocházejí z první půlky 13. stol. Neotálejte, vystupte si na věž kostela! Uvidíte hezkou vodní krajinu coby na dlani!
Ačkoliv se to na první pohled nezdá, má tato krajina svůj typický půvab: rozsáhlá zeleň lesů, modrošedé vodní plochy, loděničky, které se krčí ve stínu vrb a olší. V městečkách kostely z červené cihly a hrázděné severoněmecké domky, na venkově obří statky a cukrovary někdejších junkerů, ty nejhezčí obklopené honosnými parky a s alejemi stoletých dubů. V samotě uprostřed polí se vynoří jeden ze starých větrných mlýnů.
I německého spisovatele Theodora Fontane, který zde na březích jezera Müritz pobýval koncem 19. stol. fascinovala právě tato krása. Fontaneho zaujal především Waren, idylické městečko na severním břehu jezera Müritz, obklopené mnohými malými jezery a rozlehlými dubovými lesy. Rudé věže jeho kostelů St. Georg a St. Marien usnadňují coby maják navigaci na velmi rozlehlém jezeře. Klikaté uličky s měšťáckými domy z rudé cihly a malebný přístav svědčí o významu města na důležité obchodní cestě k Baltu založeného již v r. 1260.
Jezera určitě zaujmou svou přírodou i obyvateli: ve vodě žije spousta ryb a rackové a kormoráni jsou zde pořád na lovu. Kolem kanálu a břehů rostou vrby, olše, o kousek dál duby. V lesích, střídavě listnatých - březových, pak zase dubových a borovicových, lze objevit i staré kameny označující zbytky hunských hrobů. Kousek dál, v rákosí s žabím kvákáním a volavkami vyhlížejícími nějakou tu menší rybku, začínají nastavené sítě těch rybářů, kteří dodávají svůj úlovek do restaurací v okolí. V létě jsou jezera jedinečnou příležitostí pro plavání.
Na východním břehu jezera Schwedtsee, v části Ravensbrück, se nachází památník "Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück" někdejšího největšího koncentračního tábora pro ženy.
V okolí jezer je množství pěších stezek i cyklostezek v chráněné přírodě národního parku (Müritz-Nationalpark).
Komu je toto moře vody až přespříliš, může v městečku Röbel navštívit HeiNa Ganzlin, muzeum železnic na místním nádraží, které stihl osud jako mnoho jiných - chátralo zrušením železničních tratí. Muzeum pořádá přes víkend nostalgické výlety vláčkem s parní lokomotivou.