Pojmenování vžité jako velké klišé vůbec nelže. Irsko, zvané "zelený ostrov" je skutečně zelené. Zeleň pastvin narušují bílé fleky ovcí, které se zvědavě ohlížejí, jak kolem nich proplouváte. Koně tak zvědaví nejsou. Občas trávu vystřídá příkrov korun stromů a popínavých rostlin a docela často podplujete kamenné oblouky starých mostů. Ale většinou jste blízko zelené přírodě. V pověstném „liquid sunshine“ (tekutém slunečném světle) se blýskne jako smaragd. A za chvíli znovu. Je to jen okamžik. Stačí k tomu, abyste si párkrát vyšli na palubu a chvíli pozorovali zvolna ubíhající hladinu.
Athlone, kde kotví naše lodě, je pozoruhodné městečko se zámkem, který dominuje strategickou obchodní křižovatku z 13. století. V pestrobarevných, starých domech podél řeky se řadí příjemné bary a restaurace. Po vyplutí z přístavu se dostanete na Lough Ree. Je to obrovské jezero s malými ostrůvky na nichž jsou ruiny časně křesťanských osídlení. Kousek od Athlone leží Clonmacnoise: osm kostelů, katedrála, dále dvě válcovité věže, pozůstatky hradu, a velké vyřezávané kříže, kterí značkují více než 200 vyřezávaných náhrobků pocházejících od z 6. až 12. století. Jaká to pýcha největšího klášterního místa na ostrově ! Bylo založeno v r. 548 a prosperovalo v průběhu mnoha staletí.
Ke nočnímu kotvení se hodí přístav Portrunny v zátoce Cruit Bay. Plavba pak pokračuje po řece Shannon, mezi listnatou zelení a malými oblastmi bažin, jejiž rákosí se vlní ve větru. Shannon je nejdelší řekou Irska. Na splavné délce 220 km (bez obchodní lodní dopravy a s jenom 6 zdymadly!) propojuje tato řeka početná jezera, bohatou přírodu s chráněnými parky dosahujícími až k břehům řeky a historická místa. Někdy jso pasáže mezi jezery poměrně úzké, proplouvá se malou částí kanálu, která by se možná líbila Indiana Jonesovi - sotva metr na každé straně lodi, větvy sahající až k vodě vytváří zelený tunel. Tahle, dnes ještě málo navštěvovaná síť kanálů, jezer a řek vás povede od ostrova k ostrovu, od megalitických sloupů k pravěkým kamenným figurám a prozradí Vám něco o magii, která již vždy panovala v někdejší keltské zemi. Shannon se táhne centrem Irska. Od místa Bellek v severní části Lower Lough Ernee, až do Killaloe na jihu můžete celkem proplout trasu s 700 km řek a jezer na irském typickém venkově.
Vodní cestu Shannon-Erne, kterou naše hausbóty plují zdobí 36 malebných mostů. Klidná krajina ve které se obměňují řeky, kanály a ostrovy zdobená jezera se chlubí jedinečnou, původní krásou. Plavba hausbótem po kanále se dá pojmout mnoha způsoby. Když je hezky (což je v Irsku několikrát za den), stačí vytáhnou plastové židle na palubu. A když prší (což je v Irsku opět několikrát za den), neškodí natáhnout se v kajutě. Po několika hodinách můžete "zakotvit" a vyjet si poznávat Irsko na kole (ta jsou k zapůjčení na základně, skladují se snadně na horní palubě).
Úplně nejlepší ale bývají večery. Většina přístavišť se nachází v městečkách a vesnicích, kde na vás čeká báječná atmosféra irského venkova. Českou náves zde ponejvíce nahrazuje jedna dlouhá ulice - lemována hospůdkami. Městečko o 900 obyvatelích jich má 14. To není číslo z Guinnessovy knihy rekordů, to je realita irského venkova. Ať se dostanete do kteréhokoliv městečka, obraz bude stále stejný. Jedna sympatická hospůdka vedle druhé, vyzdobená smaltovanými cedulemi a harampádím jak z antikvariátu, čistá a plná neopakovatelné atmosféry - a to i přes zákaz kouření!. Večery v irských hospodách jsou společenskou událostí. Scházejí se tu davy, Guinness teče proudem a hraje živá hudba - samozřejmě tradiční irské folklóry.
V severní části trasy vás očekává historické město Enniskillen, s 15.000 obyvateli pro irské poměry již velkoměsto, postaveno na jednom ostrově, mezi řekami Upper a Lower Lough Erne. Jeho chloubou je gymnázium Portora College, kde studovaly i hvězdy irského literárního nebe Oscar Wilde a Samuel Beckett. Přímo po řece minete impozantní vodní bránu středověkého hradu, starými uličkami s lákavými barevnými štíty obchodů projdete kolem svatostánků různých vyznání. Tady už jste totiž v Ulsteru, tedy Severním Irsku, které je součástí Spojeného království. Hranici ale na řece, kanále ani jezeře nepoznáte. Umělá hraniční čára se vine tak, že chvíli budete v Irsku a chvíli v Severním Irsku. Dojem bude stejně sympatický tam i tam. Poznáte jen dva rozdíly. Při placení vyměníte eura za britské libry a hospody s (ne)kouřícími hosty. Ale jinak je Irsko jeden ostrov. Hrabství Fermanagh se svým rájem ptáků a květin je známo jako království jezer...
Kanál Shannon-Erne, 63 km dlouhá vodní cesta byla navržena v letech 1842-59 jako Ballinamore-Ballyconnell-kanál se 16 zdymadly a 32 mosty a měla sloužit jako dopravní tepna regionu mezi řekami Shannon a Erne a vyvést jej ze zaostalosti a izolace. Kanál měl propojit vodní toky a jezera tvoříce spojnici mezi Belfastem, Dublinem, Waterfordem a Limerickem. Přes 14 dlouhých let hrabali a kopali pracovní kolony 39 km dlouhou trasu podél malé říčky Woodford, aby ji udělali splavnou spolu s 21 km stojícími vodami a početnými jezery. Ačkoliv byl kanál v roce 1859 dokončen, prakticky nikdy pořádně nefungoval. Jeho konec zpečetila železnice. V roce 1869, byl kanál z finančních důvodů uzavřen. Více než sto let později, v letech 1990-93, byl z fondů Evropské Unie rekonstruován a 1994 opět otevřen, tentokrát pro turistickou plavbu.
Velkorysý Royal Canal - „Královský kanál“ byl postaven v 18. stol. Po rozsáhlé rekonstrukci je opět splavný pro hausbóty a výletní lodě. Typické pro tuto idylickou, osamocenou vodní cestu jsou krásné, zděné obloukové mosty. Na západě vede Royal Canal do Shannon a umožňuje tak plavby mezi CLONDRA a BALLINAMORE. Je to nádherná prohlídka skutečného, keltského Irska. Směrem na Dublin má tato historická vodní cesta jen málo provozu a je vysloveně romantická. V této tajemné a mytické venkovské oblasti s krásnou přírodou a bohatou faunou na vás čekají nezapomenutelné zážitky.
Mosty na tomto kanálu jsou vhodné pouze pro „nízké“ Pénichettes® P.935W, P.1107W a P.1020FB.
Samozřejmě, Irsko nejsou jen hospody. Přímo u řeky či nedaleko od ní čekají na objevování kostely pamatující rané křesťanství, panská sídla pamatující slavnou éru šlechty (na mnoha zámcích ostatně potomci panských rodů stále bydlí). Je to také tajný typ pro rybaře. Ale jinak je Irsko jeden ostrov. Ostrov, který můžete zažít a poznávat z vodní hladiny.
zpracováno podle: Jan Dražan HN
TURISTICKÉ ATRAKCE:
• Devenish Island, jedno z nejvýznamnějších klášterních míst v Irsku z 6. století
• Odlehlé ostrovy na Upper Lough Erne
• Lough Key Forest Park a návštěvnické centrum
• Lough Allen a město Drumshanbo
• Athlone
• Clonmacnoise – kláštěrní komplex
• Řada vynikajících golfových hřišť po celém Lough Derg a Lough Ree
- Transfer k základni: na letišti na vás čeká individuální nebo skupinovy mikrobus, který vás doveze do přístavu Killinure Point Base/Athlone - transfer trvá 1,5-2 hod. Cena (2x) 45€/osoba. Možný je i příjezd vlakem.
Na přání (a za příplatek) vás vyzvednou ve vašem hotelu.
Ballinamore (vzdálenost od Prahy: km)
Lodě, v tomto přístavu:
P.1107/W, P.1400FB, P.1165FB, P.1020FB, P.1500R, P.1120R, P.935/W
Zájímá Vás jaké hausboty jezdí v této destinaci? Klikněte na tlačítko "více" a dozvíte se více informací...